Buying sweets-

 

Lauren goes to get some sweets, she has to spend and wants to know how much these would cost and can she afford them?

a) =
b) =
c) =
d) =
e) =

 

Custom Search

 

 

 

 

 

How to see if Lauren can afford the sweets

 

To find the amount the sweets cost just use multiplication then compare this amount with the amount of money Lauren has to spend.
  

 

 

 

Now practice answering some more questions using your calculator.

Buy Primary Maths Books here!

                       

Free to use Money spending - ks2 maths activities & worksheets from www.12xtables.co.uk

Copyright 2010. All rights reserved

Year 5 Maths
Summer term
Block A
Lesson 5

try
Spring term
Autumn term 

 

 

 

 

 

 

= 0